Skip to main content

Localhost’a WordPress Kurulumu (Resimli)

Merhabalar,

Dünya çapında birçok web sitesinde kullanılan ve benim de kendi web sitem de kullandığım WordPress sistemini bugün kendi bilgisayarımıza (yerel olarak) kurulumunu resimli ve detaylı bir şekilde anlatacağım. Uzun süredir içerik giremiyorum ve bu içeriğin web sitem de olmasını istediğim için böyle bir konu seçtim kendime. Hadi başlayalım 🙂

Bize neler gerekiyor?

  • WampServer
  • WordPress Kurulum Dosyaları

WampServer’ı indirmek için; WampServer İndir (Sisteminizin bitine göre indirmelisiniz.)

Sisteminizin kaç bit olduğunu öğrenmek için masaüstünde yer alan Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak Özellikler penceresinden “Sistem türü” adlı alanı kontrol etmektir. Aşağıdaki görseli de inceleyebilirsiniz.

 

WampServer kurulumunda zor bir şey olmadığı için görsel paylaşma gereği duymadım. Yapmanız gereken yönergeleri takip edip, kurulumu tamamlamak. Dizini değiştirmezseniz iyi olur.

Kurulumun bitiminde size varsayılan tarayıcınızın ne olması istediğini soruyor bu soruya “Evet” diyerek chrome.exe yi seçmenizi tavsiye ederim. Sizin dizininde pek farklı olmadığını düşündüğüm için şu dizinde olacaktır; C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application

Ardından Text Editör seçimi gelirse “Hayır” diyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz. Karşınıza çıkan güvenlik duvarı isteklerinin erişimlerine izin veriniz.

Kurulumun tamamlanmasının ardından WampServer programını çalıştırarak doğru kurulduğunu kontrol etmemiz gerekiyor. Eğer ikon yeşil olmuş ise herhangi bir sorun yok demektir. Kırmızı veya turuncu ise bir sorun var demektir. Bu sorunu yorum olarak iletebilir veya Google üzerinden araştırabilirsiniz. Başlat menüsünde sağ altta görünen WampServer ikonuna sol tıklayarak en baştaki Localhost yazısına tıklayınız ve aşağıdaki sayfayı görüyorsanız Wampserver kurulumunu başarmışsınız demektir. Artık WordPress’in kurulumuna geçebilirsiniz.

 

WordPress Kurulum Dosyaları

WordPress Türkiye adresinden güncel WordPress dosyalarını indirdikten sonra önce wamp dizindeki dosyaları silin ve yeni dosyalarınızı ana dizine atınız.

Güncel dosya yapısı aşağıdaki görselin “Yeni Hali” kısmıdır;

 

Veritabanı Oluşturmak

Gelelim Wordpress’i kurmadan bir önce ki aşamaya; veritabanımızı oluşturmak;

WampServer’ımızın açık olduğunu varsayıyorum ve tarayıcınızdan “localhost/phpmyadmin” linkine giriniz. Phpmyadmin bilgileri varsayılan olarak şu şekildedir:

Kullanıcı adı : root

Şifre : Şifresiz, yani boş bırakmalısınız

Giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan “Yeni” kısmından yeni bir veritabanı oluşturalım ve WordPress’in kurulum aşamasına geçelim…

Dikkat etmeniz gerekenler veritabanı adını yazarken türkçe karakterler kullanmayın ve karşılaştırmayı “utf8_turkish_ci” olarak seçin.

 

WordPress Kurulumu

Veritabanımızı oluşturduktan sonra giriş ekranına veritabanı kısmında oluşturduğumuz bilgileri aynı şekilde yazalım. Daha sonra “Gönder” diyelim. Bilgiler doğru ise “Kurulum yap” ekranı ile karşılaşacaksınız, oradaki butona da basın.

 

 

Kurulumun son aşamasına geldik ve sitemize ait bilgileri yazmamız gerekiyor. Site adını, yönetici bilgilerini ve eposta adresini yazdıktan sonra WordPress’i Kur butonuna basabiliriz.

 

 

An itibariyle kurulum sorunsuz bir şekilde tamamlandı, hayırlı uğurlu olsun 🙂

 

 

Bunların haricinde olan sorun ve sorularınızı yorum olarak iletebilir veyahutta bana mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir